CSS, Javascript, HTML Optimizasyonu

Hiç şüphesiz WordPress optimizasyonu ve hızlandırma çalışmalarının en önemli adımlarından birisi de sitenin CSS, Java ve HTML kodlarının optimize edilmiş ( küçültülmüş ) olmasıdır. Çünkü arama motorları en çok bu aşamada zorlanırlar, fonksiyonlar en çok bu aşamada sıkışır ve siteyi yavaşlatır. CSS ve diğer şablonları optimize etme konusunda bilgi sahibi değilseniz korkmanıza gerek yok. Bir çok cache eklentisi bunları sizin yerinize yapıyor. Şimdi o eklenti isimlerine kısaca değinelim.

WordPress CSS, Java ve HTML Optimizasyonu

Yaygın olarak kullanılan bir çok Cache eklentisi kendi içerisinde adı geçen optimizasyonları yapmaktadır. Öyle ki tek bir butona tıklamanız css ve diğer dosyaları optimize etmenize yetecektir. Başlıca etkin cache eklentileri;

  • WP Fastest Cache
  • W3 Total Cache
  • WP Super Cache

Yaygın olarak bu eklentiler oldukça başarılı bir şekilde CSS, Javascript, HTML Optimizasyonu yapmaktadır. Güvenle kullanabilirsiniz. Ancak daha detaylı optimize  etmek isterseniz CSS Sprite tekniği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ya da online olarak yararlanabileceğiniz css sprite generator sitelerinden yararlanabilirsiniz. Ancak ilk tercihiniz daima Css Sprite tekniğini öğrenmek olmalıdır. Tüm işlemlerde olduğu gibi, bu işlemlerde de mutlaka yedekli çalışmanız önerilir. Dosyalarınızın geri döndürülemez bir şekilde bozulması durumunda yedekten anında durumu düzeltebilirsiniz.

Optimize edilmiş CSS, Java ve HTML siteleri arama motorlarının botları kolayca okuyabileceği için SEO açısından da önemi büyüktür. Bazı seo araçları kriterleri mutlaka bu dosyaların optimize edilmiş olmasını isterler, burada amaç sitenin güvenilir ve okunabilir olduğunu göstermektir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir