WordPress Bileşen Ayarları Yapma

Bir WordPress temasının tam verim ile kullanılabilmesi için bileşenlerin de gerekli bölgelere doğru bir şekilde yerleştirilmesi gereklidir. Aksi taktirde satın aldığınız veya ücretsiz kullandığınız temanın istediğiniz görünümüne sahip olamayabilirsiniz. Bileşenler, değiştirilebilir tasarım için en önemli WordPress unsurlarından birisidir. Temanızı, bileşen ayarlarını yaparak daha farklı görünümlere sahip bir tema haline getirebilirsiniz. Bileşenler, çeşitli kod gruplarını içerir ve kullanıcıların sitenizdeki işlemlerini daha kolay gerçekleştirmesini hedefler.

Bileşenleri yönetmeniz için ilk olarak WordPress panelinize yönetici olarak giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra sol menüden görünüm>bileşenler sayfasına girmeniz gerekir. Bu sayfa, genel olarak bileşenlerinizi tanıyıp yönetebileceğiniz ana sayfadır. Ayrıca kendiniz de WordPress sitenizde kullanmak üzere eklenti geliştirebilir, bu eklentileri temanız ile entegre ederek bu sayfadan yönetebilirsiniz. Pek çok temada, bileşenlerin yerleştirilmesi için ayarlanmış “Widget Bölgesi” olarak adlandırılan bölgeler vardır. Temanızdaki mevcut widget bölgeleri, bileşen ayarları sayfanızda tümüyle görünmektedir. Sol tarafta ise temanızda mevcut olarak kullanabileceğiniz, hazır bileşenler bulunmaktadır. Hangi bileşeni hangi bölgeye yerleştireceğiniz ise tamamıyla size kalmış.

Bazı tema geliştiricileri, tema dosyalarının içerisine bileşen ayarlarının yapılması için bir dosya hazırlar. Bu dosyada hangi bileşenin hangi bölgeye yerleştirilmesi gerektiği ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler ışığında temanızdaki widget bölgelerini, tema geliştiricisinin önerdiği bileşenlerle doldurarak sitenizde daha canlı bir görünüm yaratabilir, ziyaretçilerinizin daha kolay işlem yapmasını sağlayabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir