WordPress Hızlandırma: Cache Kullanımı

WordPress sitelerin olmazsa olmaz eklentilerinden birisi Cache Eklentileridir. Öyle ki bu eklentileri kullanmayan siteler yok denecek kadar azdır. Çünkü gerek sitenin hızlanması, gerek işlemcinin yorulmaması ve gerekse de arama motorları botlarının siteyi rahat rahat gezmesi için Cache çok önemli bir durumdur. Ayrıca pagespeed, gtmetrix site ölçeklendirme sitelerinin kriterleri arasında mutlaka cache eklentisi olması yer almaktadır. Şimdi sizlerle bir iki eklentiye göz atalım;

1- WP- Fastest Cache Eklentisi

Türk yapımı olan bu eklenti ile WordPress sitenizin hızlanmasına büyük katkıda bulunabilirsiniz. Eklenti ücretsiz versiyonunda bir çok özelliği içerisinde barındırıyor. Eklentinin genel özellikleri şu şekildedir;

– Mod_Rewrite kullanılması.
– HTML Küçültme
– CSS Küçültme
– Gzip Sıkıştırma
– Leverage Tarayıcı Cache
– CSS Birleştirme
– JS Birleştirme

Ayrıca eklentinin Pro sürümü kesinlikle tavsiye edilmektedir. Çünkü içerisinde resim optimizasyonu ve diğer bir sürü özellik barındırmaktadır.

2- W3 Total Cache Eklentisi

Yine WordPress Cache eklentileri arasında en çok kullanılan eklentilerden bir tanesidir. Ancak aşırı karmaşık yapısı nedeniyle bazen kullanıcılar tarafından tam olarak çözümlenememektedir. Bu eklenti de Pagespeed, Gtmetrix gibi ölçme ve değerlendirme sitelerinin tüm isteklerini yerine getirebilmektedir. Ayrıca tarayıcı önbellekleme, resimlerin hızlı yüklenmesi, cachelerin otomatik silinmesi gibi bir çok farklı özelliğe de sahiptir.

Görüldüğü gibi cache eklentileri sitenizin hızlanması ve hızlandırılması konusunda önemli bir role sahiptir. Ayrıca CPU kullanımları konusunda da oldukça yardımcı olmaktadırlar. Eğer sitenizin performansı kaybolmasın, siteniz hosting firması tarafından sürekli suspend edilmesin istiyorsanız mutlaka cache eklentisi kullanmalısınız.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir