WordPress Hızlandırma: CDN Kullanımı ve Önemi

Öncelikle CDN nedir ona bir bakalım. CDN, Content Delivery Network’ün kısaltılmış halidir. Türkçe anlamı ise İçerik Dağıtım Ağı’dır. İçerik Dağıtım Ağı (CDN) dünyanın çok farklı yerlerine dağıtılmış server makinelerinin oluşturduğu genel bir alt yapıdır ve CDN’nin amacı ziyaretçilere, site içeriği en hızlı şekilde ulaştırmaktır.

Bu açıdan bakıldığında CDN kullanımının önemi hemen anlaşılmaktadır. WordPress sitelerinizi CDN kullanarak kesinlikle hızlandırabilirsiniz. Çünkü bu araç sitenizin resimlerini, css şablonlarını, java kodlarını ve diğer tüm kodları önbelleğe alacak, dünyanın farklı yerlerine konumlandırılmış sunucular üzerinden yayınlacak ve sitenizin hızı anında katlanacak. Bu yüzden CDN kullanımı çok önemlidir ve mutlaka kullanılmalıdır.

Direkt olarak CDN kurulumu bilmiyorsanız, WP Fastest Cache gibi eklentiler sayesinde kolayca kurabilirsiniz. İlgili eklentinin CDN bölümüne gelip, hizmetinizi seçip CDN servisini aktif edebilirsiniz. Sadece dakikalar içerisinde kullanmaya başlayabilirsiniz. CDN aktif olması ile birlikte sitenizin açılış hızı 0.80 saniyelere kadar düşecektir. Ayrıca CPU kullanımı da gözle görülür şekilde düşecektir ve sitenizin sürekli kapanma sorunlarına karşı sizi koruyacaktır. WordPress sitenizin hızlı, pagespeed ve gtmetrix gibi ölçer sistemlerde yüksek puanlı görmek istiyorsanız kesinlikle CDN kullanımı önerilmektedir. Başlıca CDN hizmeti veren firmalar aşağıdaki gibidir;

  • MaxCDN
  • CDN NET
  • Amazon Cloudfront

Bu servisler ile hızlı ve uygun bir şekilde CDN hizmeti alabilirsiniz. Merak ettiğiniz tüm konuları  ve sorunlarınızı yorum yazarak bize belirtebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir