WordPress Hızlandırma: Eklentileri Optimize Etmek

WordPress sitelerin en büyük sorunlarından birisi de bazı eklentilerin aşırı bir şekilde işlemci tüketiyor olmasıdır. Bunun nedeni eklenti veya eklentilerin çok fazla fonksiyona sahip olmasıdır. Tüm fonksiyonları yerine getirmeye çalışan bu eklentiler, işlemleri sırasında siteyi bazen aşırı yavaşlatabiliyor. Bu da hit, ziyaretçi ve değer kaybına neden olabiliyor.

Hangi Eklenti Ne Kadar Etki Ediyor?

Bunu öğrenmek çok basit. P3 Plugin Performance Profiler  eklentisi ile, WordPress siteniz de yer alan eklentilerin ne kadar kaynak tükettiğini net bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca tüketilen kaynakları en ince ayrıntısına görebilir, müdahale edebilir ve kullanımı düşürebilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra “Scan Now” ya da “Şimdi tara” butonuna tıklayarak kısa bir beklemenin ardından sonuçları görebilirsiniz.

Kullanmadığınız Eklentileri Mutlaka Kaldırın

Evet, bu da önemli bir husus. Kullanmadığınız eklentiler pasif olsa bile kaldırın. Ve gereksiz eklenti kullanımından kaçının. Örneğin aşağıda belirttiğimiz eklentiler tamamen gereksiz olmakla birlikte, sitenizi yavaşlatacak unsurlara sahip olabilirler.

  • Hello Dolly
  • WordPress Importer
  • Google analytics
  • Google Xml Sitemaps
  • Sosyal Medya Eklentileri

Bunları yapmak yerine direkt olarak Google Analitik kodlarını header içerisine ekleyebilirsiniz. Importer eklentisi ile tamamen gereksizdir. Silebilirsiniz. Site haritası için ise ayrı bir eklenti kullanmanıza gerek yoktur. Seo eklentinizin içerisinde default olarak gelen site haritası eklentisini kullanabilirsiniz. Yine sosyal medya hesapları için ayrı ayrı eklenti kurmak yerine ilgili sosyal medya sitesi tarafından verilmiş kodları sitenize ekleyebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir