WordPress Hızlandırma: Veritabanı Optimizasyonu

WordPress hızlandırma ve performans işlemlerinin belki de en önemli adımı veritabanı optimizasyonudur. Çünkü tüm işlemler veritabanı üzerinde döner ve optimize olması, sağlıklı çalışması çok önemlidir. Veritabanı üzerinde oluşabilecek bir hata ya da tıkanma sitenizin kapanmasına veya verilerinizin silinmesine bile yol açabilir. Bu yüzden önceliğiniz sürekli veritabanı optimizasyonu olmalıdır. Optimize edilmiş bir veritabanı stabil çalışır ve daima sitenizi güvende tutar. Peki veritabanı optimizasyonu nasıl yapılır?

WordPress Veritabanı Optimizasyonu

Bir önceki yazımızda belirttiğimiz gibi WordPress site içi işlemler için neredeyse her şeyin eklentisi vardır. Bu veritabanı optimizasyonu için de geçerli. WordPress sitenizin veritabanını kolay ve güvenli bir şekilde WP-Optimize eklentisi ile yapabilirsiniz. İlgili eklenti, veritabanı üzerinde birikmiş olan çöpleri, gereksiz sorguları, spam yorumları ve daha bir çok şeyi tek tık ile temizler, veritabanınızı güvende tutar. Ancak eklentiyi kurmadan ve kullanmadan önce mutlaka veritabanı yedeğinizi alınız. Yapacağınız tüm işlemlerde sorun olması ihtimaline karşın mutlaka bir yedeğiniz olsun.

Veritabanı Optimize Edilmezse Ne Olur?

Optimizasyonu yapılmamış bir veritabanı,sitenin yavaş çalışması bir yana her an verilerinizin silinmesi ya da kaybolması riskini üzerinde taşımaktadır. Düzenli olarak yedek almadığınız sürece bu sorunu yaşama ihtimaliniz çok yüksektir. Kaybolan bir veritabanını ise geri getirmek neredeyse imkansızdır. Çünkü henüz silinen veritabanlarını geri getirmek için oluşturulmuş bir yazılım bulunmamaktadır. Bu açıdan bakarak veritabanı optimizasyonunun önemini anlayabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir